تبلیغات
گوهر شب چراغ - پیام امام خمینی(ره) در پی ترور هاشمی + دستخط و عکس
گوهر شب چراغ

پیام امام خمینی(ره) در پی ترور هاشمی + دستخط و عکس

پنجشنبه 5 خرداد 1390

 • امام(ره): مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد: «به رضاخان بگویید من زنده‌هستم.» مدرس حالا هم زنده‌است مردان تاریخ تا آخر زنده هستند بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده‌است چون نهضت زنده‌است
 • به آقای هاشمی فرزند برومند اسلام تبریک می‌گویم که در راه هدف تا نزدیک شهادت به پیش رفت
 • سلامت و ادامه خدمت ایشان را از خدای تعالی خواستارم
 • هاشمی: خدای بزرگ را سپاسگزارم که بر ملت ما منت نهاد و از رهبری قاطع و هوشمندانه آن امام به حق در سخت‌ترین دورانهای دیکتاتوری و اختناق بهره‌مندش ساخت و به ملت بیدار و قهرمان ایران درود می‌فرستم که این نعمت بزرگ الهی را پاس داشت
 • ضامن پاسداری از این انقلاب و تداوم بخشیدن به آن، خواست و اراده ملت است و تحقق خواست ملت، اراده خداست

 

امام خمینی(ره) در پی ترور نافرجام شاگرد برومند خود در تاریخ چهارم خرداد ۱۳۵۸ طی پیامی تاریخی و محبت‌آمیز با تعبیری بی‌بدیل از هاشمی‌رفسنجانی تجلیل فرمودند.

به گزارش  پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، در متن این پیام تاریخی آمده‌است: « مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد: «به رضاخان بگویید من زنده‌هستم.» مدرس حالا هم زنده‌است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده‌است، چون نهضت زنده‌است» همچنین در متن پاسخ هاشمی به نامه محبت‌آمیز حضرت امام(ره) آمده‌است: « خدای بزرگ را سپاسگزارم که بر ملت ما منت نهاد و از رهبری قاطع و هوشمندانه آن امام به حق در سخت‌ترین دورانهای دیکتاتوری و اختناق بهره‌مندش ساخت، و به ملت بیدار و قهرمان ایران درود می‌فرستم که این نعمت بزرگ الهی را پاس داشت. انقلاب ما قائم به شخص نیست و پاسداران آن اشخاص و شخصیت‌ها نیستند، ضامن پاسداری از این انقلاب و تداوم بخشیدن به آن، خواست و اراده ملت است و تحقق خواست ملت، اراده خداست»
متن کامل و دستخط امام (ره) به همراه پاسخ و دستخط هاشمی بدین شرح است :

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
جناب حجت‌الاسلام مجاهد متعهد آقای هاشمی عزیز
مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد: «به رضاخان بگویید من زنده‌هستم.» مدرس حالا هم زنده‌است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده‌است، چون نهضت زنده‌است.
آمریکا و دیگر ابرقدرت‌ها بدانند، ملت ما زنده‌است. اجتماعات عظیم این دو سه روز شاهد زنده بودن انقلاب است. اینان با این تلاشهای احمقانه نمی‌توانند انقلاب اسلامی ما را ترور کنند، نمی‌توانند شخصیت انسانی –اسلامی مطهری و هاشمی را ترور کنند؛ هر چند ترورها حساب شده و سازمان یافته باشند و از لابلای آنها جای پای ابرقدرت‌ها و جنایتکاران بین‌المللی به چشم بخورد. ملت با تمام قوا باید در مقابل دسیسه‌ها مقاومت کنند، توطئه‌ها را بشکنند، با کمال مراقبت انقلابی این جنایتکاران را شناسائی کنند و به دادگاههای انقلابی معرفی کنند. پاسداران انقلاب و رؤسای آنان موظفند از این شخصیت‌های ارزنده انقلابی حفاظت کنند و رفت و آمدهای مشکوک را تحت نظر بگیرند، اگر چه خود آنان راضی نباشند.
ملت بزرگ اسلامی مصمم است به نهضت اسلامی خود ادامه دهد و اجازه دخالت خیانتکاران را درکشور خود ندهد. ما ملتهای بزرگ اسلامی را به همکاری در این نهضت اسلامی ایران دعوت می‌کنیم. باید دست جنایتکاران از ممالک اسلامی و از عموم مستضعفین قطع شود و وعده الهی به همت اقشار ملتهای اسلامی تحقق یابد.
من به آقای هاشمی فرزند برومند اسلام، تبریک می‌گویم که در راه هدف تا نزدیک شهادت به پیش رفت و سلامت و ادامه خدمت ایشان را از خدای تعالی خواستارم.
والسلام علیکم عبادالله الصالحین
روح‌الله الموسوی‌الخمینی


بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
محضر مبارک آیت‌الله العظمی امام روح‌الله الموسوی الخمینی دامة بقائه
خدای بزرگ را سپاسگزارم که بر ملت ما منت نهاد و از رهبری قاطع و هوشمندانه آن امام به حق در سخت‌ترین دورانهای دیکتاتوری و اختناق بهره‌مندش ساخت، و به ملت بیدار و قهرمان ایران درود می‌فرستم که این نعمت بزرگ الهی را پاس داشت و از هرگونه جانبازی و فداکاری در این راه دریغ نورزید و با نثار خون عزیزترین فرزندانش بزرگترین دژ استعمار را در منطقه گشود و جمهوری اسلامی را پی‌ریزی کرد.
من به زندگی در میان چنین ملت حق‌شناس و بیداری افتخار می‌کنم و شهادت در راه پاسداری از انقلاب پیروزش را فوزی عظیم می‌دانم. زندگی ما خواه نا خواه با مرگ همراه است، چه بهتر که این مرگ، شهادت در راه خدا باشد. اگر ملت ما از شهادت پروایی داشت، هرگز نمی‌توانست قدرت اهریمنی شاه مخلوع و اربابانش را در هم بشکند و استعمارگران جهانخوار را خلع سلاح کند. عشق به شهادت، انقلاب ما را پیروز نمود. اینک نیز بزرگترین تضمین بر تداوم انقلاب همین عشق به شهادت است، توطئه‌گران بین‌المللی و دشمنان انقلاب اسلامی باید بدانند که انقلاب ما قائم به شخص نیست و پاسداران آن اشخاص و شخصیت‌ها نیستند، ضامن پاسداری از این انقلاب و تداوم بخشیدن به آن، خواست و اراده ملت است و تحقق خواست ملت، اراده خداست.

روزنامه جمهوری اسلامی به مناسبت سالگرد ترور هاشمی رفسنجانی در گزارشی نوشت:

شگفت‌انگیز نیست كه جهل و جمود و سطحی‌گری به مقابله با علم و عقل و عمق اندیشی بپردازد و جاهلان و جمودگرایان به خشونت علیه دانایان و آزاداندیشان برخیزند، كه ماهیت جاهلان و قشری‌گرایان چنین است كه منطق و اندیشه را با خشونت و گلوله پاسخ می‌دهند و وجود خدمتگزاران راستین جامعه را تاب نمی‌آورند.
این جریان فكری و سیاسی و نظامی منحرف در بستر زمان و از مقاطع تاریخی گذشته تا امروز امتداد داشته است و هر بار با نامی و در فرقه‌ای و با همان درون‌مایه و اهداف و مقاصد تكرار شده است.
"خوارج" نمونه بارز این تفكر منجمد و قشری بود كه چون مبنا و منطق صحیح نداشتند هر چه زور داشتند در اسلحه ریختند و با شمشیر به جان مردم افتادند و سرانجام تیغ جهل و جمود آنان فرق عدالت مجسم را شكافت.
"فرقان"، امتداد خوارج است و همان قشری‌گرایی و تنگ‌نظری در عقیده و رفتار و عملكرد آنان تسری یافت و دیدگاه‌های متصلب و بسته آنها سرانجام متوسل به خشونت و ترور شد، و این رنج و مصیبتی بود كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دامنگیر جامعه و سرزمینی شد كه باید نظریه‌پردازان دین و عالمان زجر كشیده و شكنجه شده در زندان‌های مخوف رژیم ستمشاهی را در معرض آسیب این گروه جاهل مشاهده كند.
گروه فرقان می‌دانست باید سراغ چه كسانی برود و این بار در ادامه خشونت و ترورها، سلاح این گروه سفاك، عالم مبارز و سخت كوش آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را نشانه می‌رود.

شرح واقعه
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از ترور نافرجام زخمی می‌شود و به بیمارستان منتقل می‌گردد. پس ازمداوا و مراقبت‌های سریع پزشكی، در همان شرایط جسمی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی و رادیوتلویزیونی، به اختصار واقعه ترور را توضیح می‌دهد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهد كه بخشی از آن را مرور می‌كنیم.
س: ماجرا را خودتان چگونه بررسی می‌كنید و به چه صورت اتفاق افتاد؟
ج: بسم‌الله الرحمن الرحیم
عصر جمعه كه تصادفا یكی از محافظان - كه پاسدار من بود - منزل نبودند، حدود ساعت 9 بود كه با اف اف از بیرون گفتند كه دو نفر بیرون خانه هستند و نامه‌ای از آقای ناطق نوری - یكی از دوستان ما - دارند. من گفتم بگوئید بیایند داخل. بعد به من خبر دادند كه داخل خانه آمدند، داخل اطاق پذیرائی نشستند. دوتا محافظ، قرار بود كه برای اینكه مردم بتوانند آزادانه حرفهایشان را بزنند، در ملاقات اشخاص سخت‌گیری نكنند. آن دو نفر داخل خانه آمدند. وقتی كه داخل اطاق پذیرائی رفتم،‌ دیدم كه جوانی آنجا نشسته با پاسداری از خانه‌مان. بعد پاسدار بیرون رفت و آن جوان بود. من گفتم چون كار دارم زودتر نامه‌تان را بدهید ببینم چكار دارید تا وقت تلف نشود. وی بلند شد و جلوی صندلی كه من نشسته بودم با نیم‌متر فاصله ایستاد چیزی از داخل جیبش در آورد و گفت: "متاسفانه اشتباهی آوردم". نامه را كه رنگ ورقه‌هایش نشان میداد همان اعلامیه‌هایی بود كه آورده بود بعد از اقدام پخش كند - ضمن اینكه این حرف را می‌زد من از پائین دیدم كه دستش رفت و پیراهنش را بالا زد و بطرف اسلحه دست برد. خوب تقریبا برایم روشن شد كه قصد سوئی دارد. فاصله‌ای هم نداشتیم بلند شدم آن دستش را كه روی اسلحه بود گرفتم من بلند شدم و او دفاع میكرد مدتی كلنجار می‌رفتیم آن رفیقش كه با او آمده بود داخل حیاط منزل مانده بود و آنجا جلوی پاسدارها را میگرفت كه توی اطاق به كمك من نیایند وقتی كه دید رفیقش به تنهایی نمیتواند داخل اطاق كاری انجام بدهد. گیر افتاده و خانم به كمك من آمدند پاسدارها را تهدید كرده بود و خودش آمد توی اتاق. موقعی كه رسید اسلحه طرف دیگر دست من بود ولی با او هنوز كلنجار میرفتم خوب طبعا او یك مسلحی بود كه دستش آزاد بود و ما هم گرفتار آن یكی بودیم. شلیك كرد و یك تیر به پشتم زد كه از شكمم بیرون آمد. من دیگر قدرت مقاومت نداشتم و روی زمین نشستم و اینجا خانم و بچه‌ها كمك كردند و مانع او شدند كه به سر من تیر بزند یا به جای حساس‌تر شلیك بكند. بعد به سرعت فرار كردند و اسلحه دست ما بود و من خودم بلند شدم آمدم ماشین همسایه در خانه بود سوار شدم و به بیمارستان آمدیم. آنجا آقایان با نهایت لطف سعی كردند و چون تیر به نقاط حساس اصابت نكرده بود با كمك آقایان خطر برطرف شد.
س: شما اصولا چرا باید هدف سوء قصد قرار بگیرید.
ج: اینرا باید از آنها پرسید ما كه فكر میكنیم در طول زندگی بخاطر مردم و بخاطر مبارزه و بخاطر انقلاب تلاش كردیم و حالا هم میكنیم و بدون هیچ توقعی و حتی بدون گرفتن هیچ مزدی، اجرتی و حقوقی بعنوان یك وظیفه دینی انجام میدهیم. آنهایی كه اینكار را میكنند طبعا كسانی هستند كه از این انقلاب اسلامی ما راضی نیستند.
س: شما در صحبتهائیكه در مدرسه فیضیه قم داشتید اشاره كردید به اینكه مطمئن هستید كه آیت‌الله مطهری موقعی كه مورد اصابت گلوله قرار گرفتند جمله (فزت و رب الكعبه) را به زبان آوردند شما هم این جمله را بزبان آوردید.
ج: به زبان نیاوردم ولی چنین احساسی داشتنم یعنی موقعی كه تیر خوردم احساس میكردم كه به یكی از آرزوهایم در زندگی كه شهادت بود دارم نزدیك میشوم احساس توفیقی برایم بود...
س: شما انتظار دارید بعد از اینكه ضاربین شما دستگیر شدند برای آنها چه مجازاتی شرعی در نظر بگیرند؟
ج: این را من نباید تعیین بكنم دادگاه باید تعیین كند.

س: از نظر شخصی چطور؟
ج: من هیچ روحیه خاصی در این مورد ندارم یعنی حس انتقامجویی اصلا در خودم نمی‌بینم بطور كلی من حالت رافتم همیشه میچربد به همین دلیل به هیچ وجه در جریانات كارهای دولت - كارهایی كه جنبه جزایی دارد - احساس میكنم نمیتوانم شریك باشم این روحیه من است حالا عیب باشد یا حسن، نمیدانم اما بهرحال از نظر شخص من هیچ چیز نیست، باید دادگاه تعیین بكند.
س: شما بین ترورهای اخیر رابطه‌ای می‌بینید؟
ج: از نظر شكل كار بله، چون افكار من با افكار آقای مطهری خیلی از هم فاصله نداشت و خوب طبعا همه ما در خط امام خمینی حركت میكردیم خیلی شبیه به هم است.

س: فكر میكنید ابرقدرتها هم در این كار دخالت دارند؟
ج: ما هنوز بطور قاطع نمی‌توانیم اظهار نظر بكنیم اما احتمال آن از نظر ما منتفی نیست.
س: حضرت حجت‌الاسلام رفسنجانی از شما نقل قول شده كه ضاربین خودتان را شناسایی كرده‌اید؟
ج: نه، من فقط قیافه‌هایشان به نظرم هست، یعنی من هیچ خاطرم نیست كه قبلا آنها را دیده باشم، چون قبلا با یكی از آنها حرف زدم و آن یكی را دم در دیدم موقعی كه میخواست تیر بزند یك مقدار قیافه‌هایشان را میدانم.
س: شما تا چه حدودی با گروه فرقان آشنایی دارید. آیا شما فكر میكنید كه اینها گروهی هستند كه زیر این عنوان فعالیت میكنند یا اینكه این همان گروه فرقانی هست كه قبلا هم در موردش بحث شده بود و اگر نیستند چرا آنها تكذیب نمی‌كنند؟
ج: بله، مساله همین است كه اگر نیستند چرا تكذیب نمیكنند، چیزی بنام فرقان بوده و نشریه‌هایی هم داشتند افرادی هم از اینها هستند كه بنام فرقان میشناسیم و اعلامیه هم بنام آنها صادر شده،‌ تكذیب هم نكردند مسئله‌ای هست كه یا باید مسئولیت را بپذیرند و یا باید رد كنند.

س: ترور شما و تلاش برای سوء قصد به شما یك روز بعد از سخنرانی شما در میدان 17 شهریور صورت گرفت. آیا میان ایندو میتواند رابطه‌ای وجود داشته باشد؟
ج: بعید نیست،‌ اما بهرحال این یك توطئه است كه حداقل باید 3 الی 4 روز حركت مرا و خانه مرا تحت نظر گرفته باشند. از پیش هم تهدید میكردند بنابراین نمیتوانم عامل واقعه را منحصر در آن بدانیم اما ممكن است تسریع كرده باشد.
س: خواهران و برادران دوست دارند كه اثر این ترور ناجوانمردانه را از زبان خودتان بشنوند كه این تا چه اندازه قابل رویت است؟
ج: من واقعا اثر خاصی در روحیه خودم نمی‌بینم، برای اینكه جریانی بود كه قبلا برای دوستان ما اتفاق افتاد و احتمالش هم برای من و دیگران بود و هست و اصولا از روزی كه ما وارد مبارزه شدیم این چنین انتظاری برایمان طبیعی بود. برای یك نفر آدمی كه بطور جدی در بطن مبارزه باشد عمرش خیلی محدود است معدل عمر یك مبارز جدی - حالا من نمیخواهم بگویم یك مبارز جدی هستم - شاید 5 الی 6 سال باشد اگر اینطور باشد بنابراین برای من یك واقعه خلاف انتظاری نبود كه حالت جدیدی در من بوجود بیاورد. من در حد قدرتم تا زنده باشم و هر مسلمان دیگری،‌ تا زنده هستیم اگر كاری بتوانیم بكنیم باید برای هدفهایمان تلاش بكنیم.

س: این مسئله در ملاقاتهای شما به شكل آزاد و آمدن شما بین مردم به شكل آزاد اثری میگذارد؟
ج: ما دلمان می‌خواهد كه اثر نگذارد. اما دوستان فشار خواهند آورد كه قدری بیشتر محافظت بكنیم اگر از كسانیكه آشنا هستند بپرسید در همین دو سه هفته گذشته فشار به ما خیلی آوردند كه ملاقاتهایمان را محدود بكنیم. افرادی كه به ملاقات ما بیایند تفتیش بكنیم و یا ماشینی را كه سوار میشویم محافظت شده باشد و جاهائی كه میرویم قبلا تأمین داشته باشد ولی ما فكر می‌كردیم كه از خصوصیات این انقلاب یكی این است كه كسانیكه دست‌اندركار آن هستند باید با مردم رابطه داشته باشند مستقیما درد دل مردم را بفهمند، گرفتاریهای مردم را بفهمند و احتمالا یكی از خواسته‌های این افرادی كه دست به این كارها میزنند همین است كه مشكلی در رابطه مردم و دست‌اندركاران مبارزه انقلاب بوجود بیاورند سعی می‌كنیم كمتر بتوانند موفق بشوند ولی نمیدانم در مقابل خواست دوستانمان چقدر میتوانیم بایستیم.
س: پیامی برای مردم ندارید؟
ج: مهمترین مسئله این است كه اگر مردم احساس میكنند كه این انقلاب به نفع كشورشان است سعی كنند كه وحدت كلمه را حفظ بكنند و اختلاف سلیقه‌ها و مسائل جزئی را بگذارند برای بعد،‌ ما وقتی كه تثبیت شدیم و مشكلات انتقال را حل كردیم جای این مسائل بعد از این خواهد بود.

 


http://merleybq.mihanblog.com
یکشنبه 11 تیر 1396 12:29 ق.ظ
Hey There. I discovered your blog using msn. That is an extremely neatly written article.
I will make sure to bookmark it and return to learn more of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
5555